Jau no skolas gadiem esmu interesējies par iespējām pelnīt naudu ne tādā veidā kā to māca skolā.
Mūsu izglītības sistēmas moto, vai kā to varētu nosaukt, ir apmēram šāds: "Labi mācies, dabūsi labu darbu, labi pelnīsi." Attiecīgi skolas un augstskolas sagatavo cilvēkus dzīvei par darba ņēmējiem.
Bet, kas tad ir tie "darba devēji" un kā par tādiem kļūt? Par laimi mūsdienās ir viena iespēja skolā attīstīt prasmi kļūt arī par darba devēju un veidot savu uzņēmējdarbību. Tā ir Skolēnu mācību firmas izveide. Vismaz manā gadījumā gan netika īsti pastāstīts kādas prasmes ir nepieciešamas uzņēmuma izveidē un vadīšanā, tāpēc par īsto naudas pelnīšanu bija vien jādomā pašam.
Ir krietni labi zināmi tādi teicieni kā "strādājot neatliek laika pelnīt naudu" vai arī "lai izdzīvotu, vajag strādāt, bet lai dzīvotu, jāizdomā kaut kas cits". Jūs jau sapratāt – lai tiešām baudītu dzīvi un tās labumus, kas patiesībā ir pieejami ikvienam, jātiek ārā no mūžīgā vāveres riteņa – modinātājs-darbs-mājas-gulēt-modinātājs... Protams, ir arī brīvdienas, kad var pabaudīt arī dzīvi, bet tās parasti ir par īsu un vienmēr gribas vairāk laika pavadīt ar ģimeni, nodarbojoties ar hobijiem, piemēram, putnu vērošanu, vai vienkārši pašizglītojoties lasot grāmatas vai apmeklējot dažādus pasākumus. Ja Tev šķiet, ka tomēr gribās kaut ko vairāk nekā pāris brīvās dienas nedēļā (labi, ja tik vispār ir), tad šis raksts ir domāts Tev. Ja pašreizējais dzīves ritms pilnībā apmierina un sniedz gandarījumu, tad novēlu veiksmi dzīves piepildīšanā!
Naudas plūsmas kvadrants
Ir divas galvenās cilvēku kategorijas, kuras gūst savus ienākumus. Vislabāk par tām stāsta Roberts Kijosaki, ar kura pirmo grāmatu man bija tas gods iepazīties jau skolas laikā. Grāmatā "Bagātais tētis, nabagais tētis" viņš stāsta par saviem tēviem – īsto tēvu (nabagais tētis) un drauga tēvu (bagātais tētis), un viņu kardināli atšķirīgo dzīves uztveri. Noteikti iesaku izlasīt viņa grāmatas. Ar pieejamajām grāmatām latviešu valodā varat iepazīties arī
manā emuārā.
Tas, ar ko es vēlos padalīties, ir par šīm cilvēku kategorijām un manu pieredzi šajā sakarā.
Tātad R.Kijosaki ir aprakstījis Naudas plūsmas kvadrantu (The Cashflow Quadrant), kura kreisajā pusē atrodas aktīvā ienākuma guvēji, bet labajā pusē – pasīvā ienākuma guvēji.
Kreisajā pusē ir viss, par ko māca skolās un augstskolās – darba ņēmēji un pašnodarbinātie. Tie ir cilvēki, kuri savu laiku maina pret naudu. Tiklīdz Tu nestrādā, naudu nesaņem.
Darba ņēmēji parasti strādā 8 stundas dienā, kas ir 40 stundas nedēļā, lai pēc 40 gadu darba mūža saņemtu pirmsnāves atvaļinājuma naudu (pensiju) vidēji 200 EUR apmērā. Lielākā daļa izvēlās dzīvot pēc šāda modeļa, jo tas ir "droši", jo ir "garantēta" alga. Tomēr šī "drošība" beidzas ar trim vārdiem - "Tu esi atlaists!" Diezgan skarbi, bet patiesi. Īpaši mūsdienās. Turklāt, ja nepietiek ar vidējo algu Ls 300, tad jāmeklē vien otrs darbs...
Pašnodarbinātajiem iespējas ir lielākas – ir iespējas kontrolēt savu laiku, nav priekšniecības. Tomēr atbildība arī ir lielāka, pašam jākārto dažādi grāmatvedības dokumenti utt. un, lai attīstītu kādu mazo biznesu, jāstrādā dienā 12 stundas un pat vairāk. Pat ja ir pieņemti kādi darbinieki, parasti atduramies pie secinājuma, ka "bez manis nekas nenotiks un labāk ir visu izdarīt pašam."
Lai no tā visa tiktu laukā, diezgan loģiski ir mēģināt tikt no kreisās puses uz labo.
Labajā pusē atrodas cilvēki, kas strādā tā, lai ienākumus gūtu vienreiz izveidojot sistēmu vai, kad nauda rada naudu. Tādā veidā ienākumus gūst pasīvi jeb "jo mazāk strādā, jo vairāk pelni". Tie ir lielā biznesa pārstāvji un investori.
Ar
lielo biznesu saprotu cilvēkus, kas rada vērtības, kuras nes naudu ilgstošā laika periodā. Parasti, lai izveidotu šādu sistēmu, ir nepieciešams kāds laiks intensīva darba un pūļu, kura laikā nekādu dižo ienākumu nav, toties šo sistēmu nostabilizējot, ir iespējams dzīvot zaļi visu atlikušo mūžu un pat nodrošināt savus bērnus un mazbērnus ar pilnvērtīgu dzīvi. Tie ir lielu uzņēmumu īpašnieki, tīkla mārketinga pārstāvji un dažādi mākslinieki (piemēram, komponisti). Katram ir savas īpatnības kā nodrošināt pastāvīgu naudas plūsmu pēc padarītā darba.
Investori vienkārši taisa naudu ar naudu. Arī tas ir jāmāk, kaut gan sākumā ir nepieciešams, ar ko investēt. Taču sākt var ar mazumiņu un galvenais ir meklēt iespējas, analizēt, mācīties un mācīties no savām un citu kļūdām.
Šāda ķēdīte patiesībā arī varētu būt loģiska dzīves laikā:
darba ņēmējs–pašnodarbinātais (mazā biznesa pārstāvis)–lielā biznesa pārstāvis–investors. Katra pieredze ir vērtīga, arī pirmā darba ņēmēja pieredze. Tādēļ uzskatu, ka iespējas ir jāizmanto pat, ja šķiet, ka esmu spējīgs uz ko vairāk vai arī „tas neatbilst manam stāvoklim”. Tomēr svarīgāk ir attīstīt savu izaugsmi – pilnveidot savas prasmes un galu galā baudīt dzīvi (par dzīves baudīšanu kādā no nākamajiem ierakstiem). Piemēram, esmu runājis ar kādu mūsu filistru, ka uz vecumu jau ir slinkums veidot biznesa sistēmas. Vienkāršāk tās ir pirkt un pārdot, resp., investēt. To var arī saprast – kāpēc strādāt, ja Tavā vietā lielo darbu izdara nauda?
Es pats esmu apjautis pasīvā ienākuma spēku un burvību.
Man ir varianti šajās abās frontēs – gan taisot "Lielo biznesu", gan kļūstot par "Investoru". Galvenais ir vēlme kaut ko mainīt savā dzīvē un pieņemt lēmumu – pēc kura scenārija dzīvosi – "mainot laiku pret naudu" vai veidojot savu pasīvās naudas plūsmu un realizējot savus sapņus un ieceres, t.sk. palīdzot citiem. Gan aktīvā, gan pasīvā ienākuma guvējiem ir viens resurss, kurš ir pieejams vienādi – laiks. Mums visiem ir atvēlētas 24h diennaktī – gan bagātajiem, gan nabagajiem. Jautājums ir tikai, kā tās izmantosim.
Es vēlos, lai man būtu pietiekami laika, ko veltīt savai ģimenei, savai pašizaugsmei, kā arī iespējas palīdzēt citiem realizēt savus mērķus un darboties kopēja labuma vārdā.
Ir viena nianse pārejā no aktīvo ienākumu puses uz pasīvo ienākumu pusi un tā ir – aktīvus ienākumus gūst 95% no cilvēkiem, bet pilnībā pasīvus (un bauda finansiālo brīvību) vien 5%. Tādēļ jautājums – vai vispār ir reāli iegūt finansiālo brīvību? Protams, ka ir reāli, ja pieņem tādu lēmumu! Tas ir vēl vairāk reāli, ja sadarbojas ar cilvēkiem, kuri jau atrodas pasīvo ienākumu pusē, un darbojas komandā, kas vēlas sasniegt finansiālu brīvību. Esmu pateicīgs, ka man ir iespēja darboties šādā komandā un ir cilvēki, no kuriem smelties pieredzi un zināšanas finansiālas brīvības sasniegšanā! :)
Esmu pārliecināts, ka ikvienam ir šāda iespēja. Vajag tikai meklēt šīs iespējas un „kas meklē, tas atrod”.
Novēlu veiksmi un uzcītību savu mērķu sasniegšanā!
Agnis Bušs