ceturtdiena, 2014. gada 25. septembris

Audzināt nākamo paaudzi panākumiem bagātu?



Iepazīsimies. Esmu tētis 3 un 5 gadus veciem puikām, tāpēc būtu lieki piebilst, ka ļoti daudz laika paiet bērnu “audzināšanā”. Lai gan ir uzskats, ka bērni netiek audzināti, un arī pat tā, ka bērni audzina vecākus… Bet tas tā un pārāk šiem aspektiem šobrīd neaizrausimies. No bērna acīm manu nodarbošanos varētu raksturot kā “strādā ar datoru un šad tad dodas arī dabā”.
Gribam to vai nē, apzināmies to vai nē, bet mēs tieši ietekmējam savus bērnus. Lai arī šķiet, ka brīžiem bērni mūs neklausās u.tml., taču ietekme noteikti ir (cita lieta – laba vai slikta ietekme). Mēs arī visi zinām, ka bērni mūs kopē un mācās no mums. Un mācās pārsvarā no darbiem nevis vārdiem (lai arī vārdi un sarunas arī ir ļoti svarīgas). Brīžiem gan šķiet – nu, kāpēc gan bērns nevarētu klausīties, ko sakām, nevis skatīties, ko darām? Bet, skatoties uz Krievijas šā brīža aktivitātēm, nē, labāk tomēr skatīties arī uz darbiem un pašam izdarīt secinājumus.
Tad, lūk, rodas jautājums – kādā veidā man kā vecākam vislabāk ietekmēt savu jauno paaudzi un izaudzināt to pēc labākās sirdsapziņas un vēlams arī panākumiem bagātu. Uzreiz piepildīšu – panākumi nenozīmē tikai daudz naudas. Panākumi ir arī laimīga ģimene, pašizpausmes piepildījums u.c. lietas, kas liek cilvēkam justies labi un vajadzīgam.
Ir daudz un dažādu ieteikumu par bērnu audzināšanu – sākot ar “vispusīgu personības attīstību” līdz pat militārām metodēm. Šoreiz padalīšos ar saviem iespaidiem, secinājumiem un atziņām pēc Denijas Džonsones grāmatas “Panākumiem bagātas nākamās paaudzes audzināšana” (Dani Johnson “Grooming The Next Generation For Success”, http://www.danijohnson.com/offers/solutions/grooming-the-next-generation-for-success-book/), kas šobrīd ir pieejama arī latviski.


Kā es uzzināju par šo grāmatu
Par Deniju Džonsoni pirmo reizi nopietnāk uzzināju 2014. gada martā, kad viņa viesojās Latvijā. Un pirmais seminārs tieši arī bija par nākamās paaudzes audzināšanu. Tā kā mums ar sievu šī ir ļoti aktuāla tēma, tad aizgājām paklausīties. Pēc šīm pāris stundām bija skaidrs, ka vēlamies uzzināt ko vairāk par viņas ieteikumiem un metodēm. (Starp citu, semināra ieraksts ir šeit: http://failiem.lv/u/qirmtxn.) Jau tad bija pieejama grāmata angļu valodā, bet nopietnāk ar to iepazīties un izlasīt sanāca, kad tā tika iztulkota latviešu valodā augusta beigās.

Sāku lasīt…
Sākumā domāju, ka ātri izlasīšu grāmatu un uzreiz varēšu padalīties ar saviem iespaidiem. Taču lasīšana tik ātri man negāja, jo iegūtā informācija ik pa laikam bija “jāsagremo”. Īpaši grāmatas pirmā puse tik ļoti nesaskanēja ar maniem priekšstatiem un pieredzi par bērnu audzināšanu, ka brīžiem jau šķita, ka grāmata jāliek pie malas. Tomēr zināju, ka grāmata ir vērtīga un turpināju lasīt. Un labi, ka tā, jo beigās kļuva lielāka skaidrība, kāpēc nākamās paaudzes audzināšanas metodes ir šādi aprakstītas. Lai arī vēl jo projām vismaz dažas no grāmatā aprakstītajām lietām man nešķiet pieņemamas un mūsu viedokļi krasi atšķiras. Taču ļoti liela daļa jau uzreiz likās noderīga un izmantojama (jau grāmatas lasīšanas laikā pielietoju dažus no paņēmieniem un… tie strādā!).

Ko es ieguvu
Pirmkārt, es sapratu, ka no attieksmes un skatījuma uz situāciju, reakcija un iznākums ir ļoti atšķirīgs. Ir lietas, ko it kā zinām, bet praksē nelietojam un tad brīnāmies, kāpēc labās lietas nestrādā tā kā “rakstīts” (vajadzētu). Bet problēma ir tajā, ka mēs nemaz nelietojam “rakstītās” lietas.
Otrkārt, nedaudz vairāk iemācījos, ka ir arī savādāks viedoklis par dažādām lietām. Vispār man ir samērā grūti pieņemt kaut ko savādāku nekā mans līdzšinējais priekšstats. Ja man par kādu lietu priekšstata nav, tad ir ļoti viegli pieņemt jauno, jo nezinu alternatīvas. Tas atšķirīgais, kas ir šajā grāmatā, ir skatījums uz pasaules lietu kārtību. Un tas nav brīnums, jo Denija visu laiku atkārto atšķirību starp 98% un 2% pasaules iedzīvotāju. Viņa pieder pie 2%, bet es (vismaz pagaidām) pie 98%. Lai pieņemtu 2% cilvēku domāšanu, ir jāveic pamatīgas pārmaiņas sevī un ar sevi arī jāstrādā. Un turklāt pamatīgi jāstrādā. Varbūt ir ērtāk atnākot mājās ieslēgt TV (nevis izlasīt grāmatu par panākumu gūšanu vai padarboties ar bērniem) vai vakariņām nopirkt pusfabrikātus (nevis svaigu pārtiku un pagatavot pašam, kas būs ilgāk, bet 3x lētāk), taču tas nepadarīs tevi veiksmīgu. Tāpēc savā ziņā jāpieiet lietām kritiski un visu laiku jāmācās. Jāmācās arī pieņemt un izprast savādāks viedoklis. Turklāt īpaša nozīme ir viedoklim, kurš jau darbojās.
Treškārt, ir ārkārtīgi liela nozīme komunikācijas prasmēm – gan ar bērnu, gan ar citiem cilvēkiem, gan arī iemācīt bērnam komunicēt ar citiem cilvēkiem. Šis savā ziņā ir visgrūtākais – vispirms jau pašam adekvāti saprasties ar cilvēkiem un tad vēl arī bērnam iemācīt pareizi reaģēt un rīkoties dažādās situācijās. Tā ir prasme, kur mums jāsāk ar sevi. Jo mēs nevaram stāstīt bērnam kaut ko, ja mēs paši darām savādāk. Atcerēsimies, ka bērns mācās no mūsu darbiem nevis vārdiem.

Brīdinājums! Šī grāmata var izraisīt pretrunīgas jūtas attiecībā uz dzīves uztveri un bērnu audzināšanu. Īpaši tas attiecas uz tiem cilvēkiem, kam nav “attiecību” ar Dievu vai viņu pat noliedz. Mūsu sabiedrība vairāk vai mazāk tomēr balstās uz kristīgām vērtībā, lai arī ko mēs teiktu. Es pats neesmu nekāds aktīvais kristietis, tomēr zinu (un esmu arī pieredzējis), ka Dieva vārds un darbi strādā. Man nav iemesla neticēt Dievam (kādreiz es teicu, ka es zinu, ka Dievs ir). Varam viņu saukt par “augstākajiem spēkiem”, “Dabas likumiem”, “likteni” vai kā citādi, taču būtība nemainās – mums apkārt notiek daudzas neizskaidrojamas lietas un tikai tāpēc, ka mēs to nesaprotam, nedrīkstam noliegt.

Ja arī tevi interesē panākumiem bagātas paaudzes audzināšana un vēlies iegūt šo grāmatu savā īpašumā, uzmeklē grāmatas izdevēju “Desol” vai raksti uz manu e-pastu agnis.buss@gmail.com. Grāmatas cena ir 10 EUR.

Cieņā
Agnis Bušs